Lukašenko sa vyhráža prerušením dodávok zemného plynu, ak Európa zavedie nové sankcie v súvislosti s migračnou krízou na poľsko-bieloruských hraniciach. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Na východných hraniciach Európskej únie (EÚ) uviazli tisícky ľudí, ktorých tam podľa európskych lídrov pod falošnými prísľubmi nalákal práve bieloruský režim.

Poľsko, Litva a v menšej miere aj Lotyšsko sa v posledných mesiacoch sťažujú na nezvyčajne prudký nárast počtu migrantov, ktorí sa snažia prekročiť ich hranice z Bieloruska. Všetky tri krajiny a Európska únia vina bieloruského prezidenta z vytvorenia novej migračnej trasy s cieľom destabilizovať spoločenstvo európskych krajín v odvete za sankcie Západu. On však tieto obvinenia odmieta.

„Ak voči nám zavedú ďalšie sankcie … musíme reagovať,“ vyjadril sa vo štvrtok Lukašenko. „My vyhrievame Európu a oni sa nám vyhrážajú,“ pokračoval, odkazujúc na plynovod, ktorý prechádza cez Bielorusko do EÚ. „A čo keby sme zastavili dodávky zemného plynu? Odporúčal by som poľskému vedeniu, Litovcom a ďalším, aby premýšľali skôr, ako začnú rozprávať,“ vyjadril sa.

Jeho vyjadrenia vyvolali ďalšie obavy z možného nedostatku zemného plynu a zvyšovania cien v Európe.

(sita)