Rakúsky kancelár Schallenberg naznačil možný lockdown pre neočkovaných. Neočkovaní podľa neho čelia nepríjemnej zime i Vianociam.

Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg vo štvrtok naznačil, že ľudia neočkovaní proti koronavírusu budú pravdepodobne musieť čeliť lockdownovým opatreniam. Počas návštevy Bregenzu v západnom Rakúsku uviedol, že lockdown pre neočkovaných je „pravdepodobne nevyhnutný“, pričom čelia nepríjemnej zime i Vianociam, informuje tlačová agentúra APA.

„Nevidím dôvod, prečo by dve tretiny mali prísť o svoju slobodu, pretože jedna tretina je nerozhodná. Podľa mňa je jasné, že očkovaní by nemali mať lockdown zo solidarity s neočkovanými,“ povedal Schallenberg.

Schallenberg uviedol, že úrady zvážia povinné očkovanie pre niektoré profesijné skupiny. Ako dodal, miera vakcinácie je v Rakúsku „hanebne nízka“. Plne zaočkovaných je zhruba 65 percent rakúskeho obyvateľstva.

„Túto vlnu môžeme spoločne prekonať,“ doplnil kancelár.

Schallenberg minulý mesiac uviedol, že ak by miera nákazy koronavírusom pokračovala v raste, neočkovaní ľudia by mohli čeliť lockdownovým opatreniam. Nové prípady pritom stále pribúdajú v rastúcom trende. Podľa stredajších údajov je sedemdňová incidencia prípadov ochorenia COVID-19 v Rakúsku 710,8 na 100-tisíc obyvateľov. To je oveľa viac ako v susednom Nemecku, kde silnejúca vlna pandémie tiež vyvoláva obavy.

Rakúsko v ostatných týždňoch prijalo sériu opatrení proti šíreniu COVID-19. V pondelok vstúpili do platnosti nové pravidlá, ktoré zakazujú neočkovaným ľuďom, ktorí sa nezotavili z COVID-19, vstup do reštaurácií, hotelov, kaderníctiev či na veľké verejné podujatia.

(sita)