Prezidentka: Za nízku zaočkovanosť môže koalícia aj opozícia.

Vláda má podľa prezidentky Zuzany Čaputovej podiel na výslednej 45-percentnej zaočkovanosti.

„Z vonkajšej strany sa zdá, akoby koalícia ťahala na štyri strany. Nerozumiem tomu, že máme vládu, ktorá má legitimitu z volieb, má schopných ľudí, ale je vnútornými konfliktami natoľko zaneprázdnená, že nedokáže presadiť žiadnu z reforiem. Sme v kríze a máme rozhádanú vládu,“ skonštatovala prezidentka v Rádiu Express.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) má mať podľa nej zjednocujúcu úlohu. V tomto smere citovala expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO): „Ak na to nemáme, poďme od toho.“

Opozícia podľa nej protestmi polarizuje spoločnosť a tiež prispieva k nízkej zaočkovanosti, čo si v iných európskych štátoch nevšimla. Časť nezaočkovaných sa podľa prezidentky bojí, alebo má zdravotné kontraindikácie.

Prezidentka upozornila, že legislatívne zmeny, ktoré v stredu schválila vláda a o ktorých bude v skrátenom legislatívnom konaní rokovať parlament, sú voľnejšie, než navrhovalo konzílium odborníkov. Odmieta, že by zvýhodňovanie zaočkovaných v čiernych okresoch bolo delením ľudí na dva kategórie.

„Nesedí to. Som zaočkovaná a musím sa obmedzovať. Každý z nás sa musí niekoľkokrát do týždňa testovať vrátane mňa, lebo nechcem ohroziť ľudí, s ktorými sa stretávam. Minimalizujem svoj spoločenský život,“ vymenovala.

Minister Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) má podľa nej lepšiu komunikáciu aj manažovanie pandémie. „V efektivite krokov a vynucovaní pravidiel zaostávame,“ dodáva. Prísnejšie sankcie za nedodržiavanie protiepidemických opatrení a útoky na zdravotníkov sú tiež súčasťou novely, o ktorej bude rokovať parlament.

Prezidentka nevylúčila, že v nasledujúcich prezidentských voľbách bude kandidovať. „Stále mám čas sa rozhodnúť. Závisí od toho, aké metódy tu budú prevládať,“ povedala. Ak sa politický jazyk kultivuje, kandidovať zrejme nebude. Dôrazne sa však ohradila proti tomu, že by bola platená zo zahraničia. Kým politici nepredložia rukolapné dôkazy, mali by sa podľa nej takýchto obvinení zdržať.

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto TASR / Jakub Kotian

(est)