Česká poslanecká snemovňa si na ustanovujúcej schôdzi zvolila päť podpredsedov. Jedno miesto však ostalo neobsadené.

Poslanci novozvolenej dolnej komory českého parlamentu si v stredu na ustanovujúcej schôdzi zvolili päť nových podpredsedov. Stali sa nimi Ján Skopeček (ODS), Ján Bartošek (KDU-ČSL), Věra Kovářová (STAN), Jana Mračková Vildumetzová (hnutie ANO) a Olga Richterová (Piráti). Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Jedno miesto podpredsedu Poslaneckej snemovne zatiaľ zostáva neobsadené. Poslanci totiž odhlasovali, že podpredsedov bude šesť namiesto doterajších piatich.

V prvom kole voľby poslanci vybrali štyroch podpredsedov –  Mračkovú Vildumetzovú, Skopečka, Kovářovú a Bartoška. Richterová bola zvolená až v druhom kole. Radek Vondráček (ANO) a Tomio Okamura (SPD) nedostali dostatok hlasov, jedno podpredsednícke kreslo tak nateraz zostalo neobsadené.

Na záver ustanovujúcej schôdze Snemovne sa svojho poslaneckého mandátu vzdal hajtman Zlínskeho kraja Radim Holiš (ANO). Druhá schôdza Snemovne sa uskutoční 23. novembra. Vláda Andrej Babiša sa zíde vo štvrtok skoro ráno, aby podala demisiu.

Poslanci novozvolenej dolnej komory českého parlamentu si na ustanovujúcej schôdzi vybrali za svoju predsedníčku Markétu Pekarovú Adamovú. Kandidátka koalície SPOLU (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) Pekarová Adamová (TOP 09) dostala v tajnej voľbe 102 poslaneckých hlasov zo 122 odovzdaných. Hlasovací lístok neodovzdalo 72 poslancov. Ako informovala Česká televízia, hnutie ANO na funkciu nominovalo ministra Karla Havlíčka, z dôvodu nezlučiteľnosti funkcií ale jeho kandidatúru poslanci odmietli.

(tasr)