Cyprus chce pozastavením prijímania žiadostí o azyl zabrániť prílevu migrantov. Vláda z neho viní Turecko.

Cyprus chce pozastaviť proces posudzovania žiadostí o azyl na svojom území v snahe zabrániť prílevu nelegálnych migrantov do krajiny. Tamojšia vláda z tejto situácie viní Turecko. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Údaje ukázali, že Cyprus, členský štát Európskej únie, v dôsledku migračnej krízy čelí „demografickým zmenám“ a „vážnym sociálno-ekonomickým vplyvom“, uviedol hovorca cyperskej vlády Marios Pelekanos.

„Európskej komisii bude predložená žiadosť, aby prijala opatrenia v prospech Cyperskej republiky vrátane udelenia práva pozastaviť prijímanie žiadostí o azyl od uchádzačov, ktorí vstúpili do krajiny nelegálne,“ povedal.

Cyperská republika tvrdí, že prijíma najvyšší počet žiadostí o azyl spomedzi všetkých 27 členských štátov EÚ v pomere k jej približne miliónu obyvateľov.

Pelekanos dodal, že počet migrantov prichádzajúcich na Cyprus od začiatku januára stúpol v porovnaní s celým minulým rokom až o 38 percent

Cyprus Ankaru obviňuje, že nebráni nelegálnemu prechodu migrantov z územia Tureckom okupovanej časti Cypru na severe tohto ostrova na medzinárodne uznávaný juh ostrova, kde chcú získať azyl. Podľa cyperských úradov väčšina migrantov prichádza na juh ostrova práve zo severnej časti.

(tasr)