Orbán odletel na turecko-maďarský vládny summit. V Istanbule sa zúčastní aj na schôdzke Turkickej rady, kde má Maďarsko štatút pozorovateľskej krajiny.


Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a šiesti ministri jeho vlády odcestovali v stredu do tureckého hlavného mesta Ankara, kde sa vo štvrtok uskutoční turecko-maďarský vládny summit, informovala agentúra MTI.

Orbánov hovorca Bertalan Havasi spresnil, že premiéra na oficiálnej návšteve Turecka sprevádzajú minister obrany Tibor Benkő, šéf rezortu ľudských zdrojov Miklós Kásler, ministerka bez kresla zodpovedná za rodiny Katalin Nováková, minister vnútra Sándor Pintér, šéf rezortu inovácií a technológií László Palkovics a minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Spoločné maďarsko-turecké vládne rokovania sa konali v roku 2015 v Budapešti a v roku 2017 v Ankare.

Maďarská vláda považuje z hospodárskych i bezpečnostných dôvodov za mimoriadne dôležité posilňovanie maďarsko-tureckých vzťahov, vyhlásil 18. júna v Budapešti Szijjártó po schôdzke s tureckým ministrom obchodu Mehmetom Mušom. „Turecko je dôležité nielen z pohľadu svojho ekonomického rastu, ale aj preto, že prostredníctvom migračnej dohody zaručuje bezpečnosť celej Európy,“ dodal vtedy šéf maďarskej diplomacie.

Orbán sa v piatok v Istanbule zúčastní na schôdzke Turkickej rady. Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan, pričom Maďarsko má štatút pozorovateľskej krajiny. V roku 2019 v Budapešti otvorili zastupiteľskú kanceláriu tohto zoskupenia.

(tasr)