Európska komisia schválila zmluvu s farmaceutickou firmou Valneva s cieľom nakúpiť jej potenciálnu vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Zmluva poskytuje všetkým členským štátom Európskej únie (EÚ) možnosť v roku 2022 nakúpiť takmer 27 miliónov dávok očkovacej látky. Tiež zahŕňa možnosť prispôsobiť vakcínu novým kmeňovým variantom a opciu v roku 2023 objednať až 33 miliónov ďalších dávok. Komisia o tom informovala v tlačovej správe.

Zmluva s Valnevou je pre EK ôsma s cieľom zaobstarať vakcíny proti koronavírusu vyrobené v Európe. V portfóliu už má podpísané zmluvy so spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac, Moderna, a Novavax.

Členské štáty sa môžu rozhodnúť darovať vakcínu krajinám s nižším a stredným príjmom alebo ju presmerovať do iných európskych krajín. Tiež môžu na nákup nových vakcín použiť balík REACT-EU, ktorý je jedným z najväčších programov v rámci nástroja obnovy NextGenerationEU. Ten predlžuje a rozširuje opatrenia reakcie na krízu a opatrenia na nápravu dôsledkov krízy.

Spoločnosť Valneva vyvíja vakcínu na báze inaktivovaného vírusu. Látka je v súčasnosti v rámci klinického skúšania v Európe jediným kandidátom na inaktivovanú vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

(sita)