Poľský premiér obvinil Bielorusko z páchania „štátneho terorizmu“ v súvislosti s migračnou krízou na bielorusko-poľských hraniciach.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil v stredu Bielorusko z páchania „štátneho terorizmu“ v súvislosti s bezprecedentnou migračnou krízou na bielorusko-poľských hraniciach, informovala v stredu agentúra AFP.

„To, čomu tu čelíme – musíme sa vyjadriť jasne –, je prejavom štátneho terorizmu,“ povedal Morawiecki novinárom vo Varšave na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

Súčasná situácia je podľa predsedu poľskej vlády „tichou pomstou“ bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka za to, že Varšava vyjadrila podporu odporcom jeho režimu.

Michel zopakoval, že Bielorusko podľa neho zosnovalo „brutálny hybridný útok“ proti Európskej únii tým, že posiela migrantov na jej hranice.

Predseda Európskej rady ďalej avizoval možné uvalenie „ďalších sankcií“ voči Minsku – s tým, že členské štáty Únie budú o tejto možnosti rokovať v pondelok.

„Musíme preukázať silnú jednotu, aby sme mali (dostatočný) vplyv a zastavili to, čo sa momentálne deje, pretože to nie je akceptovateľné,“ dodal Michel.

Západné krajiny už mesiace obviňujú bieloruský režim, že ako odvetu za uvalené sankcie posiela migrantov cez poľské hranice do EÚ.
Poľsko však týchto migrantov odmieta prijať a výsledkom je, že v okolí hraníc uviazli v mrazivých teplotách tisíce zúfalých ľudí, ktorí sú obkolesení ozbrojenými zložkami oboch krajín.

Bieloruský prezident Lukašenko tvrdí, že za túto situáciu si môžu samotné západné krajiny, lebo v dôsledku ich konaniu ľudia utekajú zo svojej vlasti pred vojnou.

(tasr)