V Česku vyliečili prvé deti s leukémiou pomocou vlastných upravených buniek. Prelomová liečba využíva silu imunitného systému pacienta.

Pri zlyhaní rádioterapie a chemoterapie používajú českí detskí onkológovia pokrokovú CAR T bunkovú terapiu. Tá, zjednodušene povedané, využíva takzvané „živé lieky“ pripravené pacientovi na mieru z jeho vlastných bielych krviniek.

Výroba takýchto prelomových liekov trvá niekoľko týždňov. Po odbere krvi sa oddelia biele krvinky, ktoré sa odosielajú do jedného z mála laboratórií na svete a naspäť sa vracajú už špeciálne upravené.

„CAR T liečba je v onkológii prielomom, pretože využíva silu imunitného systému pacienta. Jeho vlastné biele krvinky sa upravia tak, aby boli schopné rozpoznávať nádorové bunky, ktoré potom zničí. Stanú sa tak oveľa mocnejšou zbraňou, než je potrebná chemoterapia,“ uviedla Lucia Šrámková, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie FN Motol pre český portál Seznamzpravy.cz.

Špeciálnu terapiu poskytuje v Česku len niekoľko certifikovaných pracovísk, deťom iba pražská nemocnica Motol. V Česku už túto liečbu úspešne podstúpili desiatky pacientov.

Foto: TASR / Radovan Stoklasa

(ste)