Poľský prezident Duda sa stretol s naším premiérom Hegerom. Témou boli klíma i bilaterálne vzťahy. Bilaterálne vzťahy a ich rozvoj medzi Poľskou a Slovenskou republikou boli hlavnou témou rozhovoru medzi poľským prezidentom Andrzejom Dudom a slovenským predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽANO). Premiér prijal poľskú hlavu štátu počas jej utorkovej oficiálnej návštevy SR.

Predstavitelia oboch krajín skonštatovali, že Poľsko i Slovensko sa hlásia k záväzku klimatickej neutrality do roku 2050. Slovenský premiér ocenil rozhodnutie Poľska o postupnom odklone od využívania uhlia s finálnym termínom v roku 2040. „Zároveň sme pripravení v regióne V4 vzájomne spolupracovať pri transformácii uhoľných regiónov,“ dodal Heger, ako príklad uviedol lokalitu hornej Nitry.

V súvislosti s aktuálnou situáciou na hranici s Bieloruskom vyjadril Heger plnú podporu Poľskej republike a zdôraznil, že Slovensko odmieta zneužívanie migrantov na politické účely. Heger o tejto téme hovoril aj s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.

Poľského prezidenta prijala v utorok i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Okrem situácie na poľsko-bieloruských hraniciach otvorili aj témy adaptácie na klimatické zmeny, tiež otázky právneho štátu. Vyzdvihli bilaterálnu spoluprácu, Čaputová ocenila pomoc Poľska Slovensku počas druhej vlny pandémie.

(tasr, min)