Poslankyňa Bittó Cigániková navrhla 12 pozmeňovácich návrhov k Záborskej návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Väčšina z nich sa snaží znegovať Záborskej novelu, alebo dokonca zhoršiť aktuálny stav, uvádza organizácia HFI.

Poslankyňa Bittó Cigániková sa nechala uniesť. Navrhla 12 pozmeňovákov k Záborskej návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Väčšina z nich sa snaží znegovať Záborskej novelu, alebo dokonca zhoršiť aktuálny stav. To je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, ktoré hovorí, že sa má ochrana života nenarodených detí zlepšiť, nie zhoršiť. A je to v rozpore s akoukoľvek kolegialitiou – ide o zlomyseľné návrhy, ktorých cieľom je podraziť Záborskú, ktorá bude musieť stiahnuť svoj návrh, ak prejde niektorý z jej anti-pozmeňovákov. A niektoré návrhy sú vyslovene zamerané proti pomoci tehotným matkám.
Tu je pár pikošiek:
Poslankyni prekáža, že mamičky majú mať nárok na utajené tehotenstvo od 21. týždňa tehotenstva. Navrhuje, aby sa táto možnosť posunula až na 24. tt. Prečo? Lebo ako sa píše v odôvodnení: „Táto zmena sa navrhuje z dôvodu, že do 24. týždňa tehotenstva nie je tehotenstvo na žene vidieť.“
Chápete? Videli ste už mamičku v 23. tt? Pani poslankyňa asi ešte nie. Alebo je to jednoducho len zlomyseľnosť, aby skomplikovala dobrý zákon. Kde sú médiá, ktoré by sa pani predsedníčky zdravotníckeho výboru spýtali, či má oči v poriadku?
Snaží sa zaviesť chemické potraty. Tie však majú viac negatívnych zdravotných dopadov na ženu, a zvlášť je tu zvýšené riziko na psychiku matky. Chemický potrat prebieha niekoľko dní, pri plnom vedomí, matka vidí pozostatky dieťaťa, musí ich nejak „upratať“. To čo nechcú lekári – mať krv na svojich rukách, prenáša potratová tabletka na matku. Navyše pani poslankyňa tvrdí, že chce chrániť každú ženu. Dala si to aj na tričko. Tak by mala vedieť, že v USA zomrelo už 20 žien po požití potratovej tabletky.
Pri chemickom potrate navrhuje, že sa táto forma musí použiť vždy pri znásilnení a pri odumretí plodu. Lenže pozor, prečo to formulovať ako povinnosť? Čo ak sú zdravotné dôvody, pre ktoré matka nemôže túto formu podstúpiť? Alebo nechce túto formu? Prečo ju poslankyňa núti podstúpiť práve chemický potrat? Tu už na zdraví nezáleží? Ak to poslankyňa chcela naformulovať ako možnosť, nepodarilo sa.
Možno sa to niekomu bude zdať ako drobnosť, ale návrh chemických potratov je prešľap aj z iného hľadiska. Zákon o umelom prerušení tehotenstva upravuje LEN umelé potraty. Ošetrenie zamĺknutého potratu sa režimom tohto zákona neriadi. Pani poslankyňa však priamo do zákona o umelom prerušení tehotenstva dáva aj povinnosť chemického potratu v prípade ošetrenia zamĺknutého potratu. To je z právneho hľadiska veľký problém – chce tým povedať, že tento zákon sa má odteraz vzťahovať aj na poskytovanie ošetrenia zamĺknutého potratu? Lebo tým by sa výrazne zmenil celý postup lekárov, ktorý pri ošetrení zamĺknutého potratu nemusia postupovať podľa zákona o UPT. Skrátka – pozmeňovák je chaos a neprofesionalita.
Ďalšia ukážka neznalosti práva je návrh pani poslankyne znížiť hranicu rodičovského súhlasu s potratom zo 16 na 15 rokov. Dajme teraz bokom, že neplnoleté deti si nemôžu kúpiť cigarety, ani nemôžu podstúpiť lekárske zákroky bez súhlasu rodičov. Prečo by práve potrat mal byť výnimkou? Na čo však chcem upozorniť je fakt, že aktuálna legislatíva vyžaduje rodičovský súhlas s potratom do 18 rokov veku, nie 16, ako sa domnieva poslankyňa. Číslovka 16 je obsolétne ustanovenie starého zákona, ktoré už neplatí, pretože poučenie pred potratom je regulované novšou právnou úpravou zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá má prednosť. Zdá sa, že pani poslankyňa o tomto netuší.
Poslankyňa Bittó Cigániková tvrdí, že všetky jej pozmeňujúce návrhy majú za cieľ pomáhať. Nie to však tak. Jeden z pozmeňovákov SaS odmieta ustanovenie garantujúce právo na preplatenie 2. lekárskej správy zo zdravotného poistenia. A čo je ešte prekvapujúcejšie, poslankyňa odmieta aj zavedenie plného príspevku pri narodení dieťaťa na 4. dieťa. „Dôvodom je snaha o úsporu verejných financií.“
Takže toľko k pozmeňovákom pani Bittó Cigánikovej. Nejde v nich o pomoc, nejde v nich o solidaritu, ale o neprofesionalitu a úpornú snahu podkopať iniciatívu koaličných kolegov.
Celý príspevok je možné nájsť na Facebooku HFI.
(fb hfi)