Pred parlamentom protestujú zástancovia aj odporcovia reformy národných parkov. Rozdelili sa po oboch stranách cesty. Odporcovia držia nesúhlasné nápisy proti reforme. Zástancovia svojimi nápismi a pokrikmi vyzývajú poslancov, aby reformu prijali.

Odporcovia reformy chcú k návrhu presunu štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov diskusiu, a nie „nadiktované podmienky, ako majú žiť na vidieku“. „Je načase, aby bol vypočutý aj hlas vidieka a aby boli lesníci, súkromní vlastníci, poľovníci a obyvatelia vidieka prizvaní k okrúhlemu stolu a spoločnými silami pripravili kvalitnú reformu národných parkov,“ uviedla Slovenská lesnícka komora, ktorej zástupcovia sa na proteste zúčastnili.

Zástancovia reformy sa pred budovou parlamentu zišli pred začatím schôdze. V čase začiatku rokovania zákonodarcov tam bolo niekoľko desiatok ľudí. Skandovali aj heslá ako „Nie sme rodina“ a vyzývali poslancov na podporu legislatívnej zmeny a ochranu národných parkov. Reformou chcú zastaviť drancovanie lesov.

V utorok sa v pléne NRSR očakáva hlasovanie o reforme národných parkov. Jaromír Šíbl (OĽANO) predstavil rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý má byť výsledkom diskusie s viacerými subjektmi. S reformou nesúhlasí hnutie Sme rodina a nepodporí ju. Výhrady majú aj ďalší koaliční poslanci.

(tasr)