Čína si postavila makety amerických vojnových lodí, ukázali satelitné snímky firmy Maxar Technologies.

Zo satelitných snímok vyplýva, že Čína si postavila makety americkej lietadlovej lode a torpédoborca. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, podľa ktorej môže ísť o súčasť nácvikov prípadných úderov voči americkým jednotkám rozmiestnených v Tichomorí.

Zverejnené fotografie zachytila minulý mesiac americká spoločnosť Maxar Technologies. Sú na nich viditeľné obrysy americkej lietadlovej lode a najmenej jedného torpédoborca. Makety boli umiestnené na železničnej trati v púšti Taklamakan neďaleko mesta Žuo-čchiang v severozápadnej čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Podľa AFP, ktorá satelitné snímky získala v nedeľu, Čína  už roky vyvíja protilodné strely (AShM) vrátane takých, ktoré dokážu vyradiť z prevádzky lietadlové lode.

Nezávislý americký námorný inštitút USNI uviedol, že makety amerických plavidiel sú súčasťou nového výcvikového strediska, ktoré postavila Čínska ľudová oslobodzovacia armáda.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin  v pondelok na tlačovom brífingu uviedol, že o záberoch nemá žiadne informácie. „Neviem nič o téme, ktorú ste spomenuli,“ povedal.

Podľa správy, ktorú vydal minulý týždeň americký Pentagón, Peking v súčasnosti vyvíja veľké úsilie s cieľom zmodernizovať svoj arzenál. Nové zbrane sú podľa USA navrhnuté tak, aby pomohli neutralizovať najdôležitejšie americké vojnové lode v prípade regionálneho konfliktu. Americké námorníctvo pravidelne vykonáva operácie v Juhočínskom mori a v okolí Taiwanu, pripomenula AFP. Čína si nárokuje takmer celú oblasť a Taiwan považuje za súčasť svojho územia.

(tasr)