Zásah polície proti antirúškarom v Prievidzi a Piešťanoch bol zákonný. Výbor pre obranu a bezpečnosť sa na tom zhodol s časťou opozície.

Minister vnútra Roman Mikulec po mimoriadnom rokovaní výboru vyhlásil, že stojí za policajtami. Uviedol, že podľa výsledkov kontroly nedošlo k porušeniu zákonov a predpisov.

Výbor riešil na podnet strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) prípad, keď polícia zakročila proti invalidnému dôchodcovi bez rúška a vyviedla ho z budovy Klientského centra Okresného úradu v Prievidzi. Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) povedal, že ide o človeka, ktorý je vyšetrovaný v 17 priestupkoch. „Bez ohľadu na to, že je to dôchodca a invalid, je to provokatér,“ poznamenal Krúpa.

Na rokovaní branno-bezpečnostného výboru si odmieta nasadiť rúško poslanec Marian Kotleba (ĽSNS). Krúpa povedal, že sa v tejto veci obrátil na predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aký postup má zvoliť. Krúpa vysvetlil, že nemá oprávnenie Kotlebu vykázať z výboru. Môže ho len upozorňovať a prerušiť rokovanie výboru. Dodal, že sa mu na správanie Kotlebu sťažujú poslanci aj bežní ľudia.

Nezaradená poslankyňa Denisa Saková (Hlas-SD) povedala, že sa „v tejto situácii neprikláňame ani na jednu a ani na druhú stranu“. Podľa nej má vláda vysokú mieru nedôveryhodnosti a občania neveria v profesionalitu opatrení vlády. „Na druhej strane aj policajný zbor si plnil úlohy nadriadených,“ poznamenala s tým, že na obidvoch stranách musí dôjsť k upokojeniu situácie, a to sa stane s príchodom novej vlády.

(sita)