Hlas navrhuje na jar dôchodcom vyplatiť jednorazový príspevok v sume 100 až 300 eur. Chcel by kompenzovať rast cien.

Strana Hlas-SD navrhuje dôchodcom v marci budúceho roka vyplatiť jednorazový kompenzačný príspevok v sume 100 až 300 eur. Na pondelkovej tlačovej besede to povedal predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Tento príspevok by mal podľa neho penzistom kompenzovať rast cien energií a potravín. Legislatívny návrh na vyplatenie príspevku nezaradení poslanci NR SR zoskupení okolo Petra Pellegriniho podali do parlamentu. Parlament by sa mal týmto návrhom zaoberať na decembrovej schôdzi.

Ako upresnil podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš, na 300-eurový príspevok by mali nárok tí dôchodcovia, ktorých penzia dosahuje najviac 1,5-násobok priemerného dôchodku. Sumu 200 eur by dostali penzisti s dôchodkom v pásme od 1,5-násobku po dvojnásobok priemerného dôchodku a 100-eurový príspevok by získali dôchodcovia s dôchodkom nad dvojnásobkom priemerného dôchodku.

Mechanizmus, podľa ktorého sa zvyšujú dôchodky, sa od začiatku budúceho roka zmení. Penzie sa totiž už nebudú zvyšovať o pevnú sumu, zodpovedajúcu dvom percentám z priemernej výšky dôchodku, ale o tzv. dôchodcovskú infláciu. Ide o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok tohto roka. Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla dôchodcovská inflácia 1,3 percenta, a preto aj dôchodky sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 1,3 percenta.

Od začiatku tohto roka sa starobné dôchodky zvýšili najmenej o 9,40 eura a predčasné starobné dôchodky minimálne o 9,10 eura. Starobné penzie vyššie ako 361,50 eura a predčasné starobné dôchodky nad 350 eur však stúpli percentuálne, a to o 2,6 percenta.

(sita)