Pápež František vyzval na ukončenie ozbrojeného konfliktu v Etiópii.
Pápež František vyzval v nedeľu na zintenzívnenie diplomatického úsilia s cieľom ukončiť ozbrojený konflikt v Etiópii, kde povstalci zo zväzového štátu Tigraj nedávno ovládli dve mestá a nevylúčili ani útok na hlavné mesto Addis Abeba. Informovala o tom agentúra AFP.

Svätý Otec podľa vlastných slov „so znepokojením“ sleduje správy z tejto africkej krajiny a je „otrasený týmto viac než rok trvajúcim konfliktom, ktorý si vyžiadal mnoho obetí a spôsobil vážnu humanitárnu krízu“.

„Opakujem svoju výzvu, aby zvíťazila bratská harmónia a pokojná cesta dialógu,“ povedal pápež veriacim zhromaždeným na Námestí svätého Petra počas nedeľňajšej modlitby Anjel Pána.

Boje v Tigraji vypukli vlani v novembri po tom, čo tam federálna vláda v Addis Abebe vyslala vojenské jednotky, aby zvrhli tamojšiu vládu vedenú Tigrajským ľudovým oslobodzovacím frontom (TPLF). Abiy, laureát Nobelovej ceny za mier za rok 2019, uviedol, že tento krok bol reakciou vedenia krajiny na útoky TPLF na vojenské tábory vládnych síl.

Ozbrojený konflikt si vyžiadal už tisícky obetí vrátane civilistov. Dva milióny ľudí museli opustiť svoje domovy a 400-tisíc ľuďom v štáte Tigraj hrozí hladomorom.

(tasr)