Počet osobných bankrotov za október prekročil tisícku, po prvýkrát v tomto roku.
V októbri zbankrotovalo 1 007 občanov Slovenska. Je to prvýkrát v tomto roku, keď počet osobných bankrotov v jednom mesiaci prekročil štvorcifernú hodnotu.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o takmer štvrtinový nárast, pričom počet osobných bankrotov medziročne rastie už piaty mesiac za sebou.

Vyplýva to z analýzy správcu úverových registrov, spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK). Oproti septembru, keď zbankrotovalo 955 dlžníkov, ich bolo v októbri o 5,45 percent viac.

„V októbri súdy nezrušili žiadne oddlženie pre nepoctivý zámer. Zároveň sme identifikovali až 111 bankrotov ľudí bez vlastného domova, ktorí majú trvalý pobyt na obecných, miestnych, mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách. Predstavuje to až 11,02 percent z celkového počtu dlžníkov, ktorí zbankrotovali v minulom mesiaci. Pre porovnanie – v septembri ich podiel predstavoval iba 4,3 percent,“ doplnila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Z dlhodobých štatistík vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca októbra 2021 bolo vyhlásených 56 177 osobných bankrotov obyvateľov Slovenskej republiky, pričom v tomto roku ich bolo 6 756.

(est)