Demonštranti v Glasgowe zablokovali most, polícia ich musela vyslobodzovať z reťaze, ktorou sa spojili.

Polícia v škótskom meste Glasgow musela v sobotu použiť kliešte, aby uvoľnila 21 aktivistov, ktorí sa navzájom pospájali reťazou a zablokovali most. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC. Aktivisti zo skupiny „Scientist Rebellion“ most zablokovali ešte o 11.00 h miestneho času (12.00 h SEČ), čím znemožnili jeho prejazd. Polícia tieto osoby zatkne bezprostredne po tom, ako ich z mosta uvoľní, píše BBC.

Demonštranti sa v sobotu popoludní vydali na pochod z parku Kelvingrove Park do parku Glasgow Green vzdialenému približne 6,5 kilometra. Na podujatí je podľa televíznej stanice Sky News niekoľko desať tisíc ľudí. Vystúpiť má aj švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová.

Skupina COP26 Coalition organizuje v sobotu podujatia na viacerým miestach vo svete vrátane Glasgowa, kde sa v týchto dňoch koná Klimatický summit OSN (COP26). Zhromaždenia sa v sobotu konajú aj v ďalších mestách vo svete vrátane Bristolu, Cardiffu, Liverpoolu, Londýna a Manchestru v Británii; austrálskych miest Adelaide, Canberra a Sydney; juhokórejského Soulu či miest na Filipínach, na Taiwane, vo Francúzsku, v Nemecku, v Nórsku, vo Švédsku, v Turecku a v ďalších krajinách.

Foto: TASR/AP

(tasr, min)