Ukrajinský prezident Zelenskyj podpísal zákon, ktorý obmedzuje vplyv oligarchov, keďže im zakazuje podporovať politické strany a podieľať sa na privatizácii. Navyše ich núti zverejňovať svoje príjmy. V piatok o tom informovala agentúra Ukrinform. Zelenskyj vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedol, že podpísal zákon, ktorý „zásadne mení vzťah medzi veľkopodnikateľmi a politikmi. Teraz si budú všetci ekonomickí hráči rovní pred zákonom a nebudú si môcť kupovať politické privilégiá“.

„Nedovolíme vám porušovať zákon,“ varoval oligarchov Zelenskyj, pričom zdôraznil, že „demokracia znamená právo a rovnosť“. Návrh zákona „o prevencii hrozieb pre národnú bezpečnosť spojených s nadmerným vplyvom osôb s významným ekonomickým alebo politickým dosahom vo verejnom živote“ bol ukrajinským parlamentnom definitívne prijatý 23. septembra. Podľa tohto zákona bude na Ukrajine vytvorený takzvaný register oligarchov.

Za oligarchov sa budú považovať občania, ktorí spĺňajú najmenej tri z týchto charakteristík: majú významný vplyv na politický a ekonomický život Ukrajiny; ovplyvňujú médiá; sú koncovými užívateľmi výhod spoločností, ktoré majú na trhu monopolné postavenie; a majú aktíva v hodnote viac než miliónkrát vyššej, ako je životné minimum (okolo 83 miliónov dolárov).

Každá osoba, ktorá spĺňa status oligarchu, bude mať zakázané prispievať do rozpočtov politických strán, financovať akékoľvek politické kampane a zhromaždenia a podieľať sa – alebo byť oprávnenou osobou kupujúceho – na privatizácii hodnotou významného majetku. Oligarchovia budú tiež musieť podať vyhlásenie o príjmoch. Hlasovanie o zákone o oligarchoch v parlamente nasledovalo deň po pokuse o atentát na poradcu prezidenta Zelenského Serhija Šefira. Zelenskyj označil tento útok za pokus o zastrašovanie a avizoval, že bude nasledovať tvrdá reakcia.

(tasr, min)