Generálni prokurátori 11 štátov USA žalujú federálnu vládu pre vakcinačný mandát. Zamestnanci podnikov s viac ako sto zamestnancami musia byť do 4. januára zaočkovaní.

Generálni prokurátori jedenástich štátov v USA podali v piatok žalobu na administratívu prezidenta Joea Bidena, v ktorej napadli požiadavku na povinné očkovanie pracovníkov proti koronavírusu v spoločnostiach s viac ako sto zamestnancami. V žalobe podanej na súde v St. Louis tvrdia, že právomoc nariadiť povinné očkovanie majú štáty, a nie federálna vláda.

„Tento mandát je protiústavný, nezákonný a nerozumný,“ uvádza sa v súdnom podaní generálneho prokurátora štátu Missouri Erica Schmitta. „Žalobu podľa svojich slov podal, „aby chránil osobné slobody, zachoval podniky v Missouri a zatlačil na byrokratických tyranov, ktorí jednoducho chcú mať moc a kontrolu“.

Zamestnanci podnikov s viac ako sto zamestnancami musia byť do 4. januára zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. V opačnom prípade budú musieť raz do týždňa absolvovať test na prítomnosť koronavírusu. Agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia uviedla, že podnikom, ktoré nebudú opatrenie dodržiavať, hrozia pokuty vo výške takmer 14-tisíc dolárov za každé jedno porušenie.

K žalobe Missouri sa pripojili republikánski generálni prokurátori Aljašky, Arizony, Arkansasu, Montany, Nebrasky, New Hampshire, Severnej Dakoty, Južnej Dakoty a Wyomingu. Pridal sa aj úrad generálneho prokurátora demokrata Toma Millera z Iowy, ako aj niekoľko súkromných, neziskových a náboženských zamestnávateľov.

(sita)