Orbán: Delta variant by nespôsoboval žiadny problém, keby všetci boli zaočkovaní. Nezaočkovaní majú ohrozený život, pretože si ich nákaza nájde.

Maďarská vláda už nedokáže presvedčiť viac ľudí, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, preto je teraz rad na pracoviskách, povedal v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda vlády Viktor Orbán.

„Delta variant vírusu by nespôsoboval žiadny problém, keby všetci boli zaočkovaní,“ podčiarkol premiér a dodal, že nezaočkovaní majú ohrozený život, pretože si ich nákaza novým druhom koronavírusu nájde.

Čoskoro bude povinné očkovanie pre všetkých štátnych zamestnancov, v prvom kole budú podľa Orbána očkovať tých, čo prichádzajú do styku s mnohými ľuďmi.

Podľa jeho slov má Maďarsko aktuálne k dispozícii desať miliónov dávok vakcín proti covidu a do konca roka dovezú ešte päť miliónov.

Maďarská vláda 27. októbra rozhodla, že zamestnávatelia môžu predpísať svojim zamestnancom povinné očkovanie proti covidu. S platnosťou od 1. novembra je povinné nosenie rúšok v prostriedkoch hromadnej dopravy osôb, v zdravotníckych zariadeniach zaviedol kabinet zákaz návštev.

V uplynulých 24 hodinách v rámci štvrtej vlny koronavírusovej pandémie pribudlo 6804 prípadov nákazy a komplikáciám spôsobeným covidom podľahlo 83 pacientov. Aktuálne je nakazených 56.260 ľudí. Počet zaočkovaných proti covidu sa veľmi pomaly blíži k šiestim miliónom, vyše 5,7 milióna z nich dostalo dve dávky vakcíny a 1,315 milióna ľuďom podali už aj tretiu dávku.

Foto: Jaroslav Novák/TASR

(tasr)