Podpredseda Fideszu priznal, že vláda kúpila izraelský špionážny softvér Pegasus. Ten bol údajne použitý na špehovanie novinárov, podnikateľov či opozičného politika.

Predseda parlamentného výboru pre obranu a presadzovanie práva Lajos Kósa to potvrdil pred novinármi po zasadnutí spomenutého výboru. Bolo to prvý raz, čo maďarský predstaviteľ otvorene priznal používanie vysoko pokročilého špehovacieho softvéru na sledovanie telefónov.

Pegasus dokáže preniknúť do ľubovoľného telefónu s operačným systémom Android alebo iOS. Útočníkovi poskytuje úplný prístup a nevyžaduje zapojenie sledovaného cieľa. Špionážny softvér sa dostane k fotografiám, videám, histórii vyhľadávania, správam a ďalšiemu obsahu, dokáže zaznamenávať telefónne hovory, zapnúť kameru i mikrofón v telefóne.

Vyšetrovanie globálneho mediálneho konzorcia zverejnené v júli odhalilo, že klienti NSO Group si vytypovali viac ako tisíc jednotlivcov v 50 krajinách na potenciálne špehovanie prostredníctvom spomenutého spywaru Pegasus. V Maďarsku ho údajne použili proti najmenej 10 právnikom, jednému opozičnému politikovi, niekoľkým novinárom píšucim kriticky o vláde, vydavateľom médií kritizujúcich vládu, ako aj niekdajšiemu štátnemu tajomníkovi.

Kósa, podpredseda maďarskej vládnej strany Fidesz, trval na tom, že maďarské bezpečnostné služby a ministerstvo vnútra konali legálne v každom prípade sledovania, pričom dostali povolenie buď od súdov, alebo od ministerstva spravodlivosti.

(sita)