Polície v deviatich európskych štátoch pomohli rozbiť zločineckú sieť, ktorá cez Balkán prepašovala do EÚ stovky Pakistancov.

migranti Bosna

Ako vo štvrtok informovala španielska polícia, pašeráci prevážali migrantov v nákladných autách, pričom si za každého účtovali až 20-tisíc eur.

Do operácie podporovanej Europolom boli zapojení i policajti z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Slovinska, Francúzska, Talianska, Grécka či Rumunska. Zadržali dovedna 15 ľudí vrátane dvanástich Španielov, ktorí sú podozriví, že počas ostatných ôsmich mesiacov previezli do EÚ najmenej 400 ľudí. Vodcu gangu zatkli v Rumunsku, jeho národnosť však nezverejnili.

Migrantov často prevážali v nebezpečných a neľudských podmienkach. Vozidlá často viezli viac ako 50 ľudí na ploche 8 metrov štvorcových. Gang zhromaždil ľudí v Pakistane a poslal ich do EÚ. Hlavným logistickým uzlom pašerákov bol utečenecký tábor v bosnianskom Bihači. Odtiaľ migranti smerovali cez hory do Chorvátska, ktoré je členom EÚ, buď pešo alebo s pomocou prevádzačov.

Ilustračná foto: TASR/AP

(sita)