Ak Sme rodina nechce hlasovať za reformy, musíme ich prijať bez nich. Uviedol to podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga.

Ak hnutie Sme rodina nechce hlasovať za reformy a hľadať kompromis, zvyšok koalície ich musí prijať bez jeho podpory. Myslí si to podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Podobne to vidí aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová hovorí, že jej strana reformy podporuje. Návrh súdnej mapy nepovažuje za reformu, ale za premenovanie súdov na pobočky.

„Keď je koalícia zaseknutá, musí sa odseknúť. Je našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby sme prijímali reformy a zodpovedne vládli. Budeme rokovať, lebo to zodpovedný politik robí. A nebudem voličov obťažovať vnútorným napätím,“ reagoval na situáciu v koalícii Šeliga. Líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič (OĽANO) v stredu (3. 11.) povedal, že koalícia je pri reformách zaseknutá.

Zemanová si myslí, že treba urobiť všetko preto, aby sa reformy zrealizovali. Nemôžu síce nikoho nútiť hlasovať, no je podľa nej zvláštne, ak koaličný partner nechce hlasovať za reformy. Ak Sme rodina nebude chcieť reformy podporiť, budú ich musieť podľa jej slov zrealizovať aj bez nich. O reforme nemocníc sa v pléne už začalo diskutovať, podľa Zemanovej ju treba dorokovať na tejto schôdzi. „Je možné, že sa hlasovanie o návrhu presunie na ďalšiu schôdzu,“ povedala Zemanová.

Remišová si myslí, že koalícia má zmysel, pokiaľ plní programové vyhlásenie vlády. „Problém reformy justície je to, že to nie je reforma, len premenovanie súdov na pobočky a výmena tabúľ na budovách. Vždy sme boli a budeme za razantnú reformu celého systému spravodlivosti, ktorá musí ísť ruka v ruke s reformou prokuratúry, ktorá je stále prokuratúrou stalinského typu,“ uviedla k téme súdnej mapy.

Poslanci Za ľudí sa v stredu stretli s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. „Nedostali sme jasnú odpoveď na otázku, či bude cestovať občan alebo sudca, respektíve akým spôsobom bude upravený proces. Rovnako nie je jasné, akým spôsobom bude ‚cestovať‘ spis. K reforme prokuratúry sme dostali odpoveď, že prokuratúra je spokojná, čo vzhľadom na aktuálny stav na prokuratúre považujeme za alarmujúce,“ reagovali poslanci v stanovisku, o ktorom informovalo tlačové oddelenie strany.

Sme rodina je proti reforme národných parkov, hnutie avizovalo, že v hlasovaní ju nepodporí. Hnutie kritizuje aj reformu nemocníc. O oboch návrhoch rokujú poslanci na aktuálnej schôdzi. Nový návrh súdnej mapy okrem Sme rodina kritizuje aj strana Za ľudí.

(tasr)