Česko sprísňuje opatrenia, ale lockdown vraj zatiaľ nehrozí. V stredu tam pribudlo 9 460 nových nákaz koronavírusom.

České ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok predstavilo nové opatrenia proti pandémii ochorenia COVID-19, ktoré predloží vláde. Jedna zo zmien sa týka hromadných akcií. Po novom by na nich mali stačiť antigénové testy len v prípade, že majú menej ako tisíc účastníkov. Pri účasti viac ako tisíc ľudí budú potrebné PCR testy. Lockdown v ČR počas Vianoc podľa českej hlavnej hygieničky Pavly Svrčinovej aktuálne nehrozí. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Český rezort zdravotníctva rokoval aj s prevádzkovateľmi lyžiarskych areálov. „Pri nákupoch lístkov na vleky budú námatkovo kontrolovať bezinfekčnosť,“ uviedla Svrčinová. V lyžiarskych strediskách však bude nutné nosiť ochranu dýchacích ciest, ak nebude možné dodržať dostatočný odstup. Napríklad v radoch na lanovku. Tieto pravidlá majú platiť od 1. decembra. Poslednou zmenou, ktorú ministerstvo zdravotníctva vláde navrhne, je skrátenie platnosti testov od 15. novembra. „Pri návšteve sociálneho zariadenia by PCR test mal platiť tri dni a antigénový test jeden deň,“ dodala hlavná hygienička.

V Česku v stredu pribudlo 9 460 nových nákaz koronavírusom, čo bolo o 3 600 viac ako pred týždňom. V českých nemocniciach aktuálne leží 2 300 pacientov s ochorením COVID-19. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 242. Najhoršia epidemická situácia je momentálne na severe Moravy a v Sliezsku.

(sita)