Oblastné organizácie cestovného ruchu očakávajú, že vláda uvoľní podmienky pre očkovaných ľudí v čiernych okresoch. Obávajú sa totiž negatívneho vplyvu aktuálne nastavených podmienok COVID automatu na fungovanie služieb v odvetví v závere tohto roka a v zimných mesiacoch.

„Považujeme za nevyhnutné, aby sa príslušné inštitúcie čo najskôr zaoberali návrhmi na uvoľnenie opatrení pre očkovaných ľudí v čiernych okresoch,“ informovala vo štvrtok riaditeľka OOCR Vysoké Tatry Lucia Blašková. Ako poznamenala, v novembri si totiž ľudia zvyknú plánovať, kde strávia zimnú dovolenku alebo lyžovačku.

Riaditeľka OOCR Liptov Darina Bartková očakáva, že vláda v najbližších dňoch upraví a schváli zmeny v COVID automate. Mala by pritom jasne vysvetliť prijaté opatrenia, ktoré umožnia fungovanie ubytovacích zariadení a gastro prevádzok pre očkované osoby. „V opačnom prípade nám hrozí, že už v poradí druhá zimná sezóna – aj napriek fungujúcim lanovkám – nebude. Kým domáci turisti zachraňovali cestovný ruch počas leta, v zime sa môže stať, že aj to málo domácich turistov strávi lyžovačku a dovolenky v zahraničí,“ dodala Bartková.

Podľa aktuálneho COVID automatu od začiatku budúceho týždňa bude mať čiernu farbu už 36 okresov, teda takmer polovica okresov na Slovensku. Sú medzi nimi aj okresy Poprad a Liptovský Mikuláš, kde sú viaceré lyžiarske strediská a služby cestovného ruchu, vrátane akvaparkov.

(sita)