Desiatim okresom stačí zaočkovať iba do tisíc ľudí nad 50 rokov, aby sa dostali z čiernej farby, v ktorej platia najprísnejšie opatrenia, píše denník Sme.

Od pondelka sa do čiernej farby dostane ďalších dvanásť okresov, dohromady ich bude už 36. Najbližšie k preradeniu do lepšej farby má z čiernych okresov Námestovo. Stačí mu 178 zaočkovaných ľudí nad 50 rokov. Najďalej je Čadca, kde treba zaočkovať 4191 obyvateľov nad 50 rokov. Mestá blízko požadovanej hranice už začali boj o každého nového záujemcu o vakcínu.

„Aj okres Sabinov sa od budúceho týždňa vymaní z čiernej farby v covidovom automate – vďaka zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov. Podľa ostatných dát by totiž v Sabinove mali aj naďalej platiť najprísnejšie pandemické opatrenia. Regionálny hygienik môže podľa pravidiel posunúť okres do lepšej farby o jeden stupeň, ak v ňom zaočkovanosť starších ľudí presiahne 65 percent. A to aj vtedy, ak počet nových prípadov za týždeň či miera pozitivity PCR testov okres zaradia do najhoršej, čiernej fázy“, pripomína Sme.

(fan)