Milan Krajniak zostáva na čele rezortu práce a sociálnych vecí. Za jeho odvolanie hlasovalo 48 poslancov, pričom potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

Proti bolo 78 zákonodarcov a zdržali sa traja poslanci. Ministra podporili vo funkcii všetky koaličné poslanecké kluby.

Opoziční poslanci svoj návrh zdôvodnili zlyhaním ministra v súvislosti s podozrením zo zneužitia finančných prostriedkov určených na udržanie pracovných miest na úrade práce v Pezinku. Podľa opozície išlo pravdepodobne o defraudáciu 24 miliónov eur, ktoré Slovensko poslalo zahraničným schránkovým firmám bez reálnych zamestnancov ako pandemickú pomoc. Zo zneužitia prostriedkov sú podozriví štyria úradníci z úradu práce v Pezinku, ktorí už boli prepustení.

Krajniakovi opozícia vyčítala aj zodpovednosť za „systematický rozklad základných pilierov sociálneho štátu na Slovensku“. Poukazuje na zásadné oslabenie pracovných práv a nárokov zamestnancov, zásahy do Zákonníka práce, či do nastavenia zvyšovania minimálnej mzdy. Opozícii sa tiež nepáči zrušenie stropu na dôchodkový vek, plošných dotácií na obedy v materských a základných školách, či zmeny v poskytovaní trinásteho dôchodku.

(tasr)