Fico: Sulíkova dcéra išla za štátne peniaze na výlet na Expo Dubaj. Takto nemôže konať normálny, súdny, ale iba „zhúlený“ človek.

Dvadsaťšesťročná dcéra ministra hospodárstva Richarda Sulíka išla vládnym lietadlom na výstavu Expo Dubaj 2020 ako odborník na energetické právo. Na tlačovej besede na to upozornil predseda opozičnej strany Smer – SD Robert Fico. Podľa bývalého premiéra má na základe zverejnenej zmluvy na výstave ochraňovať energetické záujmy Slovenskej republiky. „Na čo tam išla? Na výlet tam išla,” skonštatoval Fico.

Takéto konanie je podľa neho taký prehrešok a poklesok, že je to mimo akejkoľvek súdnosti a zdravého rozumu. „Môže toto urobiť normálny človek? Môže toto urobiť súdny človek? Toto môže urobiť iba zhúlený človek,” povedal expremiér. Strana Smer – SD nebude podľa Ficových slov podávať na ministra hospodárstva v tejto veci ďalší návrh na vyslovenie nedôvery, nevidia v tom zmysel. Podľa nich by mal konať premiér Eduard Heger. „Ale neurobí nič, je to politická trasorítka,“ skonštatoval Fico.

Pod bývalého predsedu vlády je aktuálne každý člen vlády prakticky neodvolateľný, keďže v prípade odchodu iba jedného ministra by padla celá vláda. „Sulík môže kľudne niekoho zabiť, ale prežije,“ zhodnotil Fico. Šéfovi liberálov vyčítal aj to, že v Dubaji robí reklamu vlastnej politickej strane, keď v tričku Sloboda a Solidarita (SaS) varil bryndzové halušky. „V straníckom tričku tam robí šaša, on tam nešiel za peniaze SaS, ale za štátne peniaze. A robí tam reklamu politickej strane SaS,“ uzavrel expremiér.

Ministerstvo hospodárstva SR reagovalo, že účasť dcéry Richarda Sulíka, Alexandry Sulíkovej, bola hradená z jej vlastných prostriedkov. Sulíkovci zároveň neboli ubytovaní v hoteli spolu so zvyškom delegácie, ale prenajali si súkromné ubytovanie, ktoré si hradia sami. Ako rezort dodal, Alexandra Sulíková je právnička zaoberajúca sa energetickým právom, preto využila možnosť zúčastniť sa na tematickom týždni Expo venovanom energetike.

„Poviem otvorene, že ma jej záujem potešil, pretože svoje deti vídam minimálne, preto som s jej účasťou súhlasil, aby sme mohli aspoň takto skĺbiť prácu s časom stráveným spolu,“ uviedol minister. Zároveň dodal, že by si nikdy nedovolil využívať prostriedky štátu na takýto účel. „Takých majstrov sme tu už mali a kritizovali sme ich za to,“ uzavrel Sulík.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

(sita)