Poslanci dnes budú pokračovať v rokovaní mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery ministrovi Milanovi Krajniakovi. Parlament prerušil mimoriadnu schôdzu v stredu 3. novembra o 20:45. Opoziční poslanci opustili rokovaciu sálu po tom, ako ich k tomu vo svojom vystúpení vyzval predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Líder Smeru-SD sa sťažoval na nezáujem koaličných poslancov, ako aj médií o schôdzu.

Fico verí, že parlament bude o odvolávaní Krajniaka rokovať vo štvrtok „v normálnom čase a aj v prítomnosti prašivých novinárov, ktorí tu nie sú, lebo sú skorumpovaní“.

Návrh na odvolanie Krajniaka z pozície šéfa rezortu práce podali poslanci za stranu Smer-SD spolu s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho. Svoj návrh zdôvodnili zlyhaním ministra v súvislosti s podozrením zo zneužitia finančných prostriedkov určených na udržanie pracovných miest na úrade práce v Pezinku. Podľa opozície išlo pravdepodobne o defraudáciu 24 miliónov eur, ktoré Slovensko poslalo zahraničným schránkovým firmám bez reálnych zamestnancov ako pandemickú pomoc.

Zo zneužitia prostriedkov sú podozriví štyria úradníci z úradu práce v Pezinku, ktorí už boli prepustení. Z funkcie ministra Krajniak nemieni odstúpiť. „Myslím, že som urobil všetko, čo som urobiť mohol,“ povedal na októbrovej tlačovej besede. Podľa neho išlo o „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly“. Tvrdí, že nezlyhala kontrola, ale bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, podpis na tejto žiadosti, aj výsledok kontroly.

(sita)