Minister práce Krajniak nesie podľa poslanca Smeru-SD Richtera mieru zodpovednosti za rozklad pilierov sociálneho štátu na Slovensku. Uviedol to na mimoriadnej schôdzi, na ktorej plénum Národnej rady (NR) SR rokuje o návrhu opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi.

Richter hovoril, že samostatnou kapitolou zlyhania Krajniaka je príbeh tzv. Prvej pomoci pre zamestnancov, zamestnávateľov a živnostníkov. Ten je podľa neho označovaný, aj na základe medzinárodných porovnaní, ako jedna z najslabších, najzložitejších a najpomalších pomocí v rámci vyspelých krajín. „Naše volanie po výraznom zvýšení intenzity tejto pomoci pre všetky kategórie dotknutých ľudí a firiem medzičasom potvrdili prieskumy realizované zamestnávateľskými zväzmi, ako aj nezávislými odborníkmi,“ povedal Richter.

„Odpoveďou na zúfalé volanie krachujúcich a prepúšťajúcich zamestnávateľov, ktorí nedostali žiadnu, alebo nie adekvátnu kompenzačnú pomoc od ministerstva, bola nedávna správa o pravdepodobnej defraudácií 24 miliónov eur zo štátnej prvej pomoci, ktoré mali len z jedného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Pezinku pristáť na účtoch zahraničných schránkových firiem bez reálnych zamestnancov,“ podotkol Richter.

Je podľa neho pravdepodobné, že prostriedky na záchranu firiem v kríze sa už nevrátia. „Je očividné, že ministerstvo pod vedením Krajniaka zanedbalo celý systém kontroly a prípad sa dlho snažilo zamiesť pod koberec,“ konštatoval Richter. Povedal, že neexistujú pochybnosti o nutnosti vyvodenia politickej zodpovednosti Krajniaka.

Richter pokračoval, že reálne kroky ministerstva pod vedením Krajniaka sú v rozpore s obsahom programového vyhlásenia vlády SR a deklarovanými volebnými prísľubmi hnutia Sme rodina, ktoré ho nominovalo do funkcie. „Namiesto ochrany roky modelovaných parametrov sociálneho štátu a prijímania rýchlych a účinných riešení aktuálnych problémov v krízovej situácii, sme svedkami likvidácie už existujúcich istôt,“ komentoval. Dialóg sociálnych partnerov pod Krajniakovým vedením podľa neho zlyhal už na začiatku aktuálneho volebného obdobia. Predovšetkým z hľadiska obsahu, procesov, prístupu a komunikácie. Týkalo sa to nielen protipandemických opatrení, ale aj navrhovaných legislatívnych zmien.

Oslabenie pracovných práv a nárokov zamestnancov dosiahol Krajniak podľa Richtera zásahmi do zákonníka práce, znížením zákonom garantovanej minimálnej mzdy, znížením šiestich stupňov minimálnej mzdy podľa náročnosti práce, znížením príplatkov za prácu v noci, cez víkend, za nadčasy a tiež zrušením rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. „Len tieto kroky pripravili za minulý rok približne 1,2 milióna zamestnancov o takmer 900 miliónov eur,“ spomenul Richter.

„Rovnako slovenskí seniori, ktorým dávalo Sme rodina sľuby pred voľbami, boli okamžite po voľbách podvedení zrušením 13. dôchodku, čím boli ukrátení o vyše 280 miliónov eur. Ďalšiu ranu dostali seniori umožnením bezdôvodného vyhadzovania ľudí z práce po dosiahnutí veku 65 rokov a napokon znížením dôchodkov na rok 2022,“ kritizoval Richter.

Pokračoval, že rodiny sa dočkali zrušenia plošnej dotácie na obedy na každé dieťa na základnej škole a v poslednom ročníku materskej školy. Ďalej podľa neho rezort práce nereagoval dostatočne dobre na frustráciu rodín počas pandémie nového koronavírusu. Dodal, že ďalším z príkladov nezvládania funkcie je neschopnosť Krajniaka reagovať na zdražovanie, keď rastú ceny energií, potravín a ďalších komodít. „Ani samotné ministerstvo doteraz nepredložilo ani jedno reálne riešenie,“ spomenul Richter.

(tasr, min)