Stoltenberg: Globálna rovnováha síl sa mení, pretože Čína sa stáva väčšou a silnejšou vojenskou mocnosťou.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) to povedal Stoltenberg podľa agentúry DPA počas stretnutia s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou v Kodani.

„Čína sa k nám približuje. Vidíme ju v kyberpriestore, vidíme ju vo vesmíre, vidíme ju v Afrike a vidíme ju v Arktíde. A zároveň vidíme, ako sa Peking snaží kontrolovať kritickú infraštruktúru tu v Európe,“ povedal s odkazom na čínskych telekomunikačných gigantov, ktorí sa angažujú pri výstavbe mobilných sietí piatej generácie (5G).

Aktivity Číny vo všetkých spomínaných oblastiach majú podľa najvyššieho predstaviteľa NATO bezpečnostné dôsledky. DPA pripomenula, že v júni 30-členná aliancia výrazne posilnila svoj kolektívny postoj voči Číne a uviedla, že „správanie sa Pekingu predstavuje systémové výzvy pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách“. Tradičným protivníkom transatlantickej obrannej aliancie je aj Rusko. Avšak americký prezident Joe Biden presadzuje, aby spojenci z NATO pozornejšie sledovali Peking, píše DPA.

Stoltenberg pricestoval v stredu do Dánska na zasadanie Severskej rady, kde vystúpil s prejavom. Severská rada združuje Dánsko, Nórsko, Švédsko, Fínsko a Island a prevažne autonómne Faerské ostrovy, Grónsko a Alandské ostrovy.

Foto: TASR/AP

(tasr)