Kauza takáčovcov je umelo vytvorená, aby sa preukázala opodstatnenosť NAKA, vyhlásil ich boss pred súdom.

súd takáčovci

Ľubomír Kudlička prezývaný Kudla, podľa vlastných slov neriadil zločineckú skupinu takáčovcov, nikomu nedával príkazy a ani nezadával úlohy na páchanie trestnej činnosti.  Uviedol to dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku s tým, že nemal vedomosť, že by takáto skupina existovala. Orgány činné v trestnom konaní podľa neho vytvorili zločineckú skupinu zo súkromnej bezpečnostnej služby, ktorú vlastnil.

„Skutky, ktoré sa mi kladú za vinu, som nespáchal,“ vyhlásil. Vo svojej výpovedi zároveň priznal, že SBS vlastnil spolu zo zavraždeným Jánom Takáčom. Kudla mal však vo firme na starosti len ekonomiku a podľa vlastných slov z nej chcel istý čas aj odísť. Dôvodom bolo, že sa mu nepáčilo pôsobenie Roberta Pála vo firme a tiež to, že Takáč bol pred svojím zavraždením závislý od drog. Potom, čo Takáča v roku 2003 zavraždili, sa Kudľa podľa vlastných slov rozhodol ďalej firmu viesť v súlade so zákonom.

Kudla tiež povedal, že po zavraždení Takáča, Pála a Jozefa Surovčíka mu polícia oznámila, že môže byť „na rade“, odmietli ho však chrániť. Preto istý čas chodil všade v sprievode ochranky. Keďže podnikal aj v iných oblastiach – vlastnil reštaurácie, lyžiarske stredisko alebo reklamnú agentúru, podľa vlastných slov venoval SBS veľmi málo času. Firmu mali preto na starosti Patrik V. a Marián G. Zároveň však povedal, že jeho častú neprítomnosť zneužívali niektorí zamestnanci ako Matej Z. prezývaný Zemák alebo Boris K. prezývaný Indián, ktorí pôsobenie v SBS zneužívali na páchanie trestnej činnosti a v súčasnosti proti nemu vypovedajú. „To, že ma označili za šéfa takáčovcov, bola ich priepustka na slobodu,“ skonštatoval s tým, že na manipulácii výpovedí v kauze takáčovcov sa podieľal aj Peter Petrov zvaný Tiger. Povesť šéfa mafie zároveň pripisuje Ľubomír K. aj článkom novinára Toma Nicholsona. Ako však povedal, v minulosti ho žaloval na súde a aj vyhral. „Kauza takáčovcov je umelo vytvorená, aby sa preukázala opodstatnenosť Národnej kriminálnej agentúry,“ vyhlásil Kudla.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze takáčovcov obžalobu na 16 osôb pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, ale aj vydieranie, hrubý nátlak alebo poškodzovanie cudzieho majetku. K predmetnej trestnej veci neskôr pripojili aj obžalobu proti advokátovi Martinovi R., ktorý podľa orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňoval výpovede svedkov v trestných konaniach v prospech skupiny.

Foto: TASR – Martin Baumann

(sita)