Gamalejov inštitút v Moskve zverejnil princíp fungovania testu, ktorý umožňuje určiť, či bol človek skutočne zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom v stredu denník Izvestija na svojej webovej stránke.

V ruskom Gamalejovom inštitúte podľa jeho riaditeľa Alexandra Gincburga vyvinuli test na „prítomnosť protilátok k membránovému proteínu adenovírusu Ad26 v krvi“. Tento test dokáže potvrdiť, či bol človek reálne zaočkovaný, alebo si kúpil falošný certifikát o očkovaní, píše Izvestija.

Adenovírus Ad26 v ruskej vakcín Sputnik V plní funkciu „transportéra“, ktorý časť genetického materiálu koronavírusu SARS-CoV-2 prenáša do buniek. Tento genetický materiál obsahuje informáciu o štruktúre hrotového proteínu vírusu.

Adenovírus Ad26 sa podľa Gincburga u ľudí vyskytuje zriedka. „Preto prítomnosť protilátok k Ad26 potvrdzuje, že sú zaočkovaní,“ povedal.

Osoba, ktorá tvrdí, že je zaočkovaná, no nemá spomínané protilátky, má podľa Gincburga s najväčšou pravdepodobnosťou falošný certifikát o očkovaní, píše Izvestija.

(tasr)