Miriam Lexmann je najvplyvnejšou slovenskou europoslankyňou. Vyplýva to z dát, ktoré od augusta 2020 do augusta 2021 hodnotila komunikačná agentúra BCW a organizácia VoteWatch Europe.

„Teším sa tomuto oceneniu mojej práce, za svojich skutočných hodnotiteľov však považujem občanov. Je to práve každodenná spätná väzba zo slovenských regiónov – obcí a miest, ktorá má pre výkon môjho mandátu rozhodujúci význam,“ uviedla konzervatívna politička z KDH.

V Indexe vplyvu kompetentní hodnotili dve základné kategórie. Jednak politický vplyv, ktorý meria schopnosť tvoriť legislatívu, formovať debatu či ovplyvniť hlasovanie. Hodnotitelia si však zároveň všímali sociálny vplyv, ktorý meria schopnosť informovať o svojej práci, viesť a posúvať verejnú diskusiu, formovať komunity či vplyv na sociálnych sieťach.

Absolútne najvplyvnejším europoslancom naprieč všetkými členskými štátmi je Nemec Manfred Weber, predseda frakcie Európskej ľudovej strany EPP, do ktorej patrí aj samotná Lexmann. Tej v celkovom hodnotení však prislúcha až 141. miesto.

Medzi dôvody, prečo sa v konkurencii celkovo 705 poslancov zástupcovia Slovenska ocitli tak nízko, portál Euractiv zaraďuje fakt, že slovenská delegácia má štvrtý najväčší pomer nezaradených poslancov, že významný komunikačný nástroj politikov Twitter na Slovensku nie je taký populárny a že pre väčšinu našich europoslancov ide vôbec o prvý mandát.

Najúspešnejšou krajinou, pokiaľ ide o vplyv poslancov, sa stalo Francúzsko, Slovensko sa umiestnilo až na 23. mieste.

Miriam Lexmann. Foto: Jakub Kotian/TASR

(tod)