Koalície SPOLU a PirSTAN sa dohodli na koaličnej zmluve a programovom vyhlásení možnej budúcej českej vlády. Zástupcovia päťkoalície, ktorá má po októbrových voľbách väčšinu v Poslaneckej snemovni českého parlamentu, rokovali viac ako 12 hodín. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Dohodli sme sa na niekoľkých veľmi podstatných veciach, ktoré umožnia vznik našej budúcej vlády,“ vyjadril sa Petr Fiala, líder koalície SPOLU, ktorú tvoria strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Koaličnú zmluvu by podľa neho mohli podpísať už 8. novembra. „Očakávame, že to bude tak, ako sme sľúbili verejnosti,“ doplnil Fiala.

Koalície sa dohodli aj na rozdelení ministerstiev. Ako uvádza server Novinky.cz, kabinet bude mať 18 členov vrátane nových ministrov pre legislatívu, pre európske záležitosti a pre vedu a výskum. Súčasná vláda ANO a ČSSD vznikla s 15 členmi. Koalícia SPOLU obsadí post premiéra, ktorým by mal byť Fiala, a tiež bude mať rezort financií, obrany, práce, dopravy, zdravotníctva, spravodlivosti, poľnohospodárstva, životného prostredia, kultúry a ministerstvo pre vedu, výskum a inovácie. Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí budú mať ministerstvo vnútra, priemyslu, školstva, miestneho rozvoja, zahraničia a nové rezorty pre legislatívu a európske záležitosti.

Fiala po utorkovom rokovaní uviedol, že hospitalizovaný prezident Miloš Zeman je ochotný ho prijať, keď ho v nemocnici preložia z jednotky intenzívnej starostlivosti na normálnu izbu. „Kancelár prezidenta ma kontaktoval. Odovzdal mi odkaz od prezidenta Zemana. Ten sa teší na stretnutie so mnou, ktoré sa uskutoční vo chvíli, keď ho presunú na normálnu izbu,“ oznámil predseda ODS. O schôdzku s prezidentom požiadal hneď po voľbách.

(sita)