Rumunsko zaznamenalo najvyšší počet úmrtí v súvislosti s covidom od začiatku pandémie. Za uplynulých 24 hodín ich tam pribudlo 591.

Rumunsko zdravotníctvo covid

Deje sa tak navyše v čase, keď nová vlna pandémie v krajine ochromila upadajúci zdravotnícky systém, informovala agentúra AP.

Predchádzajúci rekord v dennom počte úmrtí zaznamenali v Rumunsku 19. októbra, keď evidovali 574 obetí pandémie.

Podľa rumunských úradov bolo nezaočkovaných 541 z 591 ľudí, ktorí v pondelok zomreli pre komplikácie spojené s covidom. Miera zaočkovanosti je v tomto balkánskom štáte totiž veľmi nízka. V Rumunsku, ktoré je členom Európskej únie a žije v ňom 19 miliónov ľudí, je plne zaočkovaných proti koronavírusu iba 37 percent dospelej populácie. Priemer v EÚ je pritom 75 percent. Menej zaočkovaných má spomedzi členských krajín EÚ iba Bulharsko.

Zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Rumunsku prinútila vládu prijať minulý týždeň nové opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu. V Rumunsku je preto teraz potrebné preukazovať sa covidpasom pri mnohých každodenných aktivitách, akými sú napríklad návšteva fitnescentra, kina alebo nákupného centra. Platí tiež večerný zákaz vychádzania po 22.00 h.

Od začiatku pandémie zaznamenali v Rumunsku už viac ako 1,6 milióna prípadov nákazy koronavírusom a 48.664 úmrtí.

(tasr)