Nemecká polícia minulý mesiac zaznamenala viac ako päťtisíc neoprávnených prekročení hraníc osobami prichádzajúcimi z Bieloruska.

Informoval o tom portál euronews.com.

Uvedené číslo predstavuje výrazný nárast počtu migrantov cez túto novú a politicky citlivú migračnú trasu. „Federálna polícia iba za mesiac október evidovala 5285 neoprávnených vstupov súvisiacich s Bieloruskom,“ uvádza sa vo vyhlásení. Pre porovnanie, v septembri zaznamenali nemecké úrady iba 1903 príchodov.

Polícia informovala, že len počas uplynulého víkendu natrafila na nemeckej hranici s Poľskom na 597 osôb, ktoré nelegálne prišli z Bieloruska. Až 391 z nich boli Iračania, zvyšní pochádzali zo Sýrie, Iránu a Afganistanu, pričom väčšina mala v pasoch bieloruské víza alebo vstupné pečiatky.

Susedia Bieloruska patriaci do EÚ, Poľsko a Litva, sa v ostatných mesiacoch snažia vyrovnať s neobvykle vysokým počtom migrantov, ktorí prichádzajú k ich hraniciam s Bieloruskom. Európska únia obvinila režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že podnecuje príliv migrantov a využíva ich v rámci odvety za sankcie EÚ.

Nemecko napriek tomu neplánuje uzatvoriť hranice s Poľskom. Dosluhujúci minister vnútra Horst Seehofer namiesto toho navrhol zavedenie spoločných nemecko-poľských hliadok na hraniciach krajín s cieľom pomôcť obmedziť nelegálne prechody migrantov prichádzajúcich z Bieloruska.

Foto: TASR/AP

(sita)