Bosna a Hercegovina je na pokraji rozpadu, hrozí nová vojna, varuje vysoký predstaviteľ pre Bosnu pri Európskej únii Christian Schmidt, píšu Novinky.cz s odvolaním sa na The Guardian.

Bývalý poslanec nemeckého Bundestagu napísal, že pokiaľ srbskí separatisti splnia svoje vyhrážky a sformujú vlastnú armádu, čím rozdelia národné ozbrojené sily na dve časti, povedie to k novej bosnianskej vojne. Do krajiny by sa tak muselo vrátiť viac medzinárodných mierových jednotiek. Tie majú aktuálne v Bosne približne sedemsto vojakov. Formálnu základňu v Sarajeve si tiež zachováva NATO a na BR OSN by mal byť obnovený mandát obom organizáciám na budúci rok. Rusko ale pohrozilo, že bude rezolúciu blokovať, pokiaľ nebudú odstránené všetky väzby na vysokého predstaviteľa Bosny, informuje server Novinky.cz.

Milorad Dodik, prezident Republiky srbskej, tvoriacej jednu z entít Bosny a Hercegoviny uviedol, že donúti bosniansku armádu opustiť Republiku srbskú tak, že obkľúči kasárne a pokiaľ sa Západ pokúsi vojensky zasiahnuť, má „priateľov“, ktorí bosnianskym Srbom sľúbili podporu. V tomto prípade odkazoval na Srbsko a Rusko, pripomínajú Novinky.cz

„Dodik svojimi činmi ohrozuje nielen mier a stabilitu v krajine a v regióne, ale môže to viesť k porušeniu Daytonskej dohody ako takej. Pokiaľ sa bosnianska armáda rozdelí, prítomnosť medzinárodných vojenských síl by mala byť prehodnotená“, varoval Schmidt.

(fan)