WMA vyzvala na široké používanie posilňujúcej očkovacej dávky proti covidu. Odporúča ju všetkým, ktorí boli zaočkovaní pred pol rokom. 

Frank Ulrich Montgomery, nemecký lekár, ktorý predsedá rade Svetovej lekárskej asociácie (WMA), vyzval na široké používanie doplnkových, podporných očkovacích dávok proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19.

„Každý, kto bol pred šiestimi mesiacmi plne zaočkovaný, by mal čoskoro dostať posilňujúcu dávku,“ uviedol Montgomery pre nemecké médiá, z ktorých v utorok citovala tlačová agentúra DPA.

Dodal, že v Nemecku je treba počas jesene začať novú, ústrednú vakcinačnú kampaň, ktorá bude propagovať proticovidové očkovanie pre nezaočkovaných ľudí, ako aj posilňujúce dávky.

„Keďže ochrana imunity po šiestich mesiacoch klesá, my ako spoločnosť musíme mať záujem o to, aby táto ochrana zostala stabilná,“ tvrdí 69-ročný Montgomery.

Podľa neho by posilňujúce proticovidové dávky mali podávať všeobecní lekári, keďže na splnenie tejto úlohy majú kapacitu, ako aj potrebné skúsenosti.

Montgomery ďalej zdôraznil, že by bola chyba spoliehať sa opäť iba na vakcinačné centrá – to by podľa neho stálo desaťnásobne viac než očkovanie ľudí v ambulanciách všeobecných lekárov.

Ďalšou výhodou je skutočnosť, že ľudia by si po posilňujúcu dávku radšej zašli k svojmu praktickému lekárovi než do vakcinačného strediska, myslí si predseda rady WMA.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn medzitým vyzval, aby sa opätovne otvorili očkovacie centrá vo všetkých 16 spolkových krajinách Nemecka, keďže narastá tlak na poskytnutie podpornej dávky väčšiemu počtu obyvateľstva.

(tasr)