Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že sa nezúčastní na klimatickom samite OSN, známom aj pod skratkou COP26, ktorý sa aktuálne deje v škótskom Glasgowe. Organizátori klimatickej konferencie totiž podľa jeho slov nevyhoveli bezpečnostným požiadavkám Turecka, uvádza v pondelok agentúra DPA.

Očakávalo sa, že Erdogan na samit v Glasgowe pricestuje v pondelok, keď sa tam začalo zasadnutie svetových lídrov. Turecký prezident však v nedeľu večer povedal novinárom na palube lietadla, ktorým odchádzal zo summitu krajín G20 v Ríme, že sa rozhodol zmeniť svoje plány a namiesto Glasgowu sa vracia domov. Ako dôvod podľa tureckej agentúry Anadolu uviedol, že neboli splnené bezpečnostné štandardy, o ktoré žiadala Ankara a ktoré sa uplatňujú pri všetkých zahraničných cestách prezidenta.

Erdogan dodal, že britská strana ho o tejto skutočnosti informovala „na poslednú chvíľu“. „Ide o záležitosť, ktorá sa týka nie len našej vlastnej bezpečnosti, ale aj reputácie našej krajiny,“ povedal Erdogan novinárom, pričom nesplnené požiadavky Ankary nekonkretizoval. Turecký prezident však Britániu ako hostiteľskú krajinu klimatickej konferencie obvinil z toho, že v tomto smere vyhovela požiadavkám iných krajín, nie však Turecku.

„Ani toto nebolo v súlade s diplomatickou praxou. To sme nemohli akceptovať,“ dodal. Agentúra DPA dodáva, že Erdogan sa tak pridal k svetovým lídrom ako čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin či brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorí sa na klimatickej konferencií v Glasgowe taktiež osobne nezúčastňujú. Viacerí neprítomní lídri sa prihovoria k účastníkom glasgowskej konferencie virtuálne zo svojich domovských krajín.

(tasr)