Boris Johnson otvoril v pondelok zasadnutie svetových lídrov na klimatickom summite varovaním, že svet musí konať

Boris Johnson

proti globálnemu otepľovaniu teraz, inak smeruje ku katastrofe. Budúce generácie podľa neho vystavia lídrom odsudzujúci verdikt, ak nebudú konať rozhodne. Informovali o tom agentúry AFP a televízia Sky News.

„Hnev a netrpezlivosť sveta bude nezastaviteľný, pokiaľ neurobíme z tejto konferencie COP26 v Glasgowe moment, keď začneme brať vážne klimatickú zmenu a postavíme sa reálne k uhliu, autám, peniazom a stromom,“ vyhlásil Johnson v úvodnom prejave.

Britský líder spomenul fiktívneho agenta Jamesa Bonda, keď uviedol, že filmy o ňom sa často končia tak, že je pripútaný k bombe a snaží sa ju deaktivovať.

„Sme dnes zhruba v rovnakej pozícii… ako James Bond,“ povedal Johnson účastníkom. „Tragédiou však je, že toto nie je film a tá bomba je skutočná,“ zdôraznil s tým, že svet je v súčasnosti na hodinách súdneho dňa „minútu pred polnocou“.

Johnson tiež hovoril o takmer apokalyptickom svete, ak globálne teploty stúpnu nad dva stupne Celzia oproti úrovni spred priemyselnej revolúcie – niekoľkonásobne totiž vzrastie výskyt sucha i vĺn horúčav, pričom pri ničivom oteplení o štyri stupne Celzia by zmizli celé mestá.

„Čím dlhšie budeme konať, tým vyššia bude cena,“ vyhlásil.

Konferenciu COP26 budú podľa neho ostro sledovať mladšie generácie. Priemerný vek lídrov na summite je 60 rokov, konštatoval s tým, že ľudia, ktorí budú vystavení najhorším dôsledkom klimatickej zmeny, sa ešte ani nenarodili.

„Ak zlyháme, neodpustia nám,“ apeloval a dodal, že kým parížska klimatická dohoda z roku 2015 poskytla svetu záchranný čln, tomu teraz treba dať silný impulz a vyslať ho na cestu k ekologickejšej svetlejšej budúcnosti.

Konferencia COP26 pritom nie je koncom tohto úsilia – aj v prípade jej úspechu bude znečisťovanie ovzdušia pretrvávať –, musí však byť „začiatkom konca“ devastujúcej klimatickej zmeny, dodal britský premiér.

(tasr)