Sviečku za nenarodené deti je tento rok možné zapáliť aj virtuálne alebo na cintorínoch, v oknách domovov či pri pamätníkoch venovaných spomienke týmto deťom.

Pre TASR to uviedla Andrea Žiaková z Fóra života. Virtuálnu sviečku môže verejnosť zapáliť na stránke www.sviecka.forumzivota.sk alebo 2. novembra v oknách svojich domovov. Hlavnou myšlienkou kampane občianskeho združenia Fórum života je spomienka na všetky deti, ktoré sa z rôznych dôvodov nemohli narodiť, ale aj na mamy, otcov a súrodencov, ktorých táto strata zasiahla.

„Sviečka za nenarodené deti vrcholí 2. novembra a v priebehu celého týždňa bude k dispozícii v kostoloch a dohodnutých prevádzkach. Práve 2. novembra chystáme aj novinku,“ povedala Žiaková. Ako ďalej priblížila, ide o online akciu, pri ktorej budú reálne zapaľované sviečky dobrovoľníkmi v kostole podľa toho, ako sa budú postupne online zapaľovať virtuálne sviečky na webovej stránke. Akcia sa uskutoční od 19.00 do 22.00 h.

Hlavnou myšlienkou kampane Sviečka za nenarodené deti je spojiť Pamiatku zosnulých 2. novembra so spomienkou na nenarodené deti, ktoré zomreli pri potrate. Momentom, ktorý spája duchovný rozmer kampane s praktickým, je symbolická sviečka. Na pamiatku nenarodených detí môžu ľudia sviečku umiestniť a zapáliť 2. novembra v oknách domovov, ale aj pri pamätníkoch, ktoré sú venované nenarodeným deťom.

(tasr)