Macron tvrdí, že austrálsky premiér Morrison mu klamal ohľadom nákupu francúzskych ponoriek.

„Veľmi si vážim vašu krajinu a k vašim ľuďom mám veľkú úctu. Hovorím len, že keď sú naše vzťahy založené na vzájomnom rešpekte, musíte byť pravdiví a správať sa v súlade a konzistentne s touto hodnotou,“ povedal Macron skupine austrálskych novinárov na summite  G20 v Ríme. Na otázku, či si myslí, že mu Morrison klamal, Macron odpovedal: „Nemyslím, ja to viem.“
Austrália v septembri podpísala bezpečnostný pakt AUKUS s Britániou a USA, zahŕňajúci vzájomnú výmenu spravodajských informácií. Austrália vďaka tomuto paktu získa prístup k tajným technológiám, ktoré jej umožnia vyrobiť vlastné ponorky na jadrový pohon.

V dôsledku toho Austrália zrušila zmluvu na nákup naftových ponoriek, ktorú pred piatimi rokmi uzavrela s francúzskou firmou Naval Group. Paríž sa o zrušení zmluvy v hodnote 31 miliárd eur dozvedel iba niekoľko hodín pred zverejnením paktu, čo viedlo k diplomatickej roztržke s Washingtonom a Londýnom.

Macron a Morrison sa zúčastnili cez víkend na summite G20 v Ríme, kde sa spoločne stretli prvý raz, odkedy Austrália zrušila dohodu o nákupe francúzskych konvenčných ponoriek v prospech nového plánu na získanie amerických ponoriek s jadrovým pohonom.

Morrison v nedeľu na tlačovej konferencii v Ríme povedal, že neklamal a že už predtým Macronovi vysvetlil, že konvenčné ponorky nebudú spĺňať potreby austrálskej armády. Dodal, že proces nápravy  vzťahov medzi Parížom a Canberrou sa už začal.

Americký prezident Joe Biden v piatok počas svojho stretnutia s Macronom uviedol, že USA v situácii okolo zmluvy o nákupe francúzskych vojenských ponoriek konali „nemotorne“. Podľa vlastných slov si totiž myslel, že Francúzsko bolo informované o zrušení zmluvy austrálskou stranou ešte pred oznámením paktu AUKUS. Biden zároveň Francúzsko označil za „mimoriadne, mimoriadne ceneného partnera… a veľmoc samu o sebe“ s „rovnakými hodnotami“ ako USA.

(tasr)