V tichomorskom štáte Tonga zaznamenali vôbec prvý prípad ochorenia COVID-19 od vypuknutia pandémie koronavírusu.Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Infekciu zistili u plne zaočkovanej osoby, ktorá pricestovala repatriačným letom z Nového Zélandu. Tá však mala podľa novozélandských úradov pred odletom negatívny test na prítomnosť koronavírusu. Premiér Tongy Pohiva Tu’i’onetoa upozornil obyvateľov hlavného ostrova Tongatapu, že na budúci týždeň budú čeliť možnému lockdownu.

Tonga bola jednou z posledných krajín sveta, kde dosiaľ nezaznamenali žiadny prípad koronavírusu. V ostrovnom štáte severovýchodne od Nového Zélandu žije viac ako 100-tisíc ľudí, pričom plne zaočkovaná je približne tretina populácie.

Podľa údajov Johns Hopkins University bolo od začiatku pandémie celosvetovo zaznamenaných viac ako 246 miliónov prípadov koronavírusu a takmer 5 miliónov súvisiacich úmrtí. Vírus sa však stále nedostal do niektorých ostrovných štátov v Tichomorí, ako je napríklad Tuvalu.

Žiadne prípady koronavírusu dosiaľ neevidujú ani v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) a Turkménsku, ale odborníci sa zhodujú, že v týchto krajinách môže byť koronavírus prítomný, aj keď ho dosiaľ oficiálne nepotvrdili.

(sita)