Najmenej päť príslušníkov proiránskych milícií prišlo v sobotu o život pri izraelskom raketovom útoku neďaleko sýrskej metropoly Damask. Informovalo o tom vo štvrtok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva sídliace v Británii.

Rakety odpálené z územia Izraela zničili konvoj vozidiel, ktorý prevážal zbrane a muníciu patriace libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh a Iránu smerom k hraniciam Libanonu. Pri útoku, ku ktorému došlo severozápadne od Damasku, zahynulo podľa SOHR päť ozbrojencov a viacero ďalších utrpelo zranenia.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA uviedla, že pri útoku raketami typu zem-zem, odpálenými krátko predpoludním zo severného Izraela, boli zranení dvaja sýrski vojaci. Viacero rakiet podľa agentúry zlikvidoval sýrsky systém protivzdušnej obrany.

Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii – v roku 2011 – tam Izrael pravidelne podniká nálety, ktoré sa väčšinou zameriavajú na pozície vládnych síl a ich spojencov z Iránu a Libanonu. Židovský štát už údajne zrealizoval stovky takýchto útokov, ku ktorým dochádza prevažne v nočných hodinách. Izraelská armáda sa k takýmto akciám priznáva len v ojedinelých prípadoch. Tvrdí pritom, že ich podniká v snahe zabrániť proiránskym milíciám, aby v Sýrii otvorili druhý front proti Izraelu a aby sa tak Sýria stala baštou jej úhlavného nepriateľa – Iránu.

(tasr)