Poľsko nedostane peniaze z európskeho fondu obnovy, ak nezruší sporné justičné reformy, ktoré podľa EÚ oslabujú nezávislosť tamojšieho súdnictva. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Varšava by mala z fondu obnovy dostať približne 58 miliárd eur v podobe grantov a úverov, ktoré chce využiť napríklad na modernizáciu cestnej infraštruktúry, škôl a nemocníc. Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento týždeň varoval pred razantnou reakciou zo strany Varšavy, ak sa EÚ pokúsi Poľsku zablokovať financie z fondu obnovy.

Von der Leyenová v sobotňajšom rozhovore pre Augsburger Allgemeine zopakovala, že pre čerpanie prostriedkov z tohto fondu boli stanovené jasné podmienky pre všetky členské štáty Únie. „Tieto investície sú k dispozícii len v prípade realizácie reforiem, a tie sú špecifikované v konkrétnych odporúčaniach pre každú krajinu,“ uviedla šéfka EK. „V prípade Poľska už roky platí reformná požiadavka na obnovenie nezávislosti súdnictva.“

Dlhodobý spor medzi Varšavou a Bruselom sa v súčasnosti sústreďuje hlavne na fungovanie tzv. disciplinárnej komory poľského Najvyššieho súdu, ktorá má právomoc dohliadať na činnosť sudcov, rušiť ich imunitu, znižovať im platy a začať voči nim disciplinárne konania. Podľa EÚ tento orgán narúša nezávislosť a nestrannosť sudcov, a tým aj európske právo.

Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu v stredu rozhodol, že Poľsko musí platiť denné penále vo výške milión eur, pokým nepozastaví platnosť zákonov umožňujúcich fungovanie disciplinárnej komory. Varšava tvrdí, že disciplinárna komora má spolu s ďalšími súdnymi reformami uľahčiť boj proti korupcii a reliktom komunizmu v justícii.

(tasr)