Amerika uvalilo sankcie na dvoch popredných predstaviteľov Iránskych revolučných gárd. Dôvodom je to, že Teherán podľa Washingtonu poskytuje drony povstaleckým skupinám v Iraku, Libanone, Jemene a Etiópii. Bezpilotné lietadlá boli údajne použité pri útokoch na americké jednotky aj medzinárodnú lodnú dopravu v oblasti Perzského zálivu. Informovala o tom v piatok agentúra AFP, podľa ktorej týmto krokom USA zvyšujú tlak na islamskú republiku pred opätovným otvorením rokovaní o jadrovom programe Iránu.

„(Iránske) bezpilotné lietadlá boli dodané Hizballáhu, Hamasu aj jemenským húsíom a videli ich aj v Etiópii, kde hrozí, že eskalujúca kríza destabilizuje širší región,“ uviedol americký rezort financií v tlačovom vyhlásení.

Nové sankcie sa dotknú napríklad veliteľa bezpilotného programu IRGC, ale aj predstaviteľov dvoch firiem, ktoré dodávajú komponenty potrebné na výrobu dronov. Opatrenia boli zverejnené deväť dní po incidente na americkej vojenskej základni at-Tanf v Sýrii, pri ktorej boli použité bezpilotné lietadlá. Americké ministerstvo obrany neidentifikovalo páchateľov tohto útoku, avšak vo všeobecnosti tvrdí, že Irán poskytol drony na podobné ataky v celom regióne Blízkeho východu.

(tasr)