Poľsko si predvolalo belgického veľvyslanca po kritike premiéra Morawieckeho.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí si v piatok predvolalo belgického veľvyslanca v súvislosti s prejavom belgického premiéra Alexandra De Crooa na Európskom kolégiu v Bruggách, v ktorom vyjadril kritiku na adresu Varšavy. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na hovorcu rezortu vnútra Lukasza Jasinu.

Podľa médií sa De Croo na prestížnej vysokej škole zmienil o rozhovore, ktorý poskytol denníku Financial Times poľský premiér Mateusz Morawiecki. Ten v ňom obvinil Európsku komisiu (EK), že kladie požiadavky na Poľsko, pričom mu drží „zbraň pri hlave“.

Morawiecki vyzval Brusel, nech zruší svoje rozhodnutie požiadať Súdny dvor EÚ, aby Varšavu pokutoval za reformy justičného systému. Premiér tiež povedal, že akýkoľvek krok zameraný na zadržanie finančných prostriedkov EÚ z fondu obnovy sa stretne so silnou reakciou.

„Čo sa stane, ak Európska komisia rozpúta tretiu svetovú vojnu? Ak začne tretiu svetovú vojnu, budeme brániť svoje práva akýmikoľvek zbraňami, ktoré máme k dispozícii,“ reagoval Morawiecki na otázku, či Poľsko môže v rámci sporu začať vetovať budúce rozhodnutia eurobloku.

Podľa médií De Croo v Bruggách s odkazom na Morawieckeho povedal, že tí, ktorí poskytujú takéto provokatívne rozhovory a vyhlasujú ďalšiu svetovú vojnu, sa „zahrávajú s ohňom“.

Prebiehajúci trpký boj medzi Poľskom a Európskou úniou vyvolali kontroverzné reformy poľského súdnictva, ktoré podľa Bruselu ohrozujú demokratické slobody, priblížila agentúra AFP.

(tasr)