Covidu v septembri na Slovensku podľahlo 103 ľudí, celková nadúmrtnosť sa priblížila k 6 percentám, pričom najvýraznejšia bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. Z regionálneho hľadiska podľa štatistikov nadúmrtnosť najviac narástla v Trnavskom a Košickom kraji. Informuje o tom v tlačovej správe Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Na Slovensku celkovo zomrelo v septembri viac ako 4,4 tisíca osôb, čo je podľa ŠÚ SR po júlových a augustových číslach stále ešte tretí najnižší počet za posledných dvanásť mesiacov. Zároveň však štatistici konštatujú, že v septembri nastal v tejto oblasti zlom. „Po ôsmich mesiacoch plynulého znižovania počet zomretých prvýkrát v tomto roku vzrástol. Zvýšil sa aj ukazovateľ nadúmrtnosti, ktorá je ale stále druhá najnižšia v tomto roku. V júli bola na úrovni 1,5 percenta a v auguste dokonca prvýkrát od júna 2020 zomrelo menej ľudí ako bol päťročný priemer,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Pokiaľ ide o koronavírus, ten sa podľa štatistikov v septembri medzi všetkými príčinami úmrtí vyšplhal z 12. priečky, ktorú dosiahol v auguste na šiestu najčastejšiu príčinu úmrtia. Podiel obetí tohto ochorenia predstavoval 2 percentá zo všetkých zomretých. Takmer 79 percent obetí nového vírusu podľa ŠÚ SR predstavovali v septembri 2021 osoby nad 65 rokov, z toho prevažne starší seniori 75 a viac roční. Zvyšok, teda 22 osôb, boli ľudia v produktívnom veku. „Z regionálneho hľadiska bol na tom najhoršie Trenčiansky kraj, z ktorého pochádzala viac ako pätina (21 percent) všetkých zomretých na COVID-19 na Slovensku,“ zdôraznila Podmanická. Dodala, že najlepšie na tom bol Nitriansky kraj, kde zomreli štyri osoby na koronavírus.

(sita)